Unicode
Unicode je globální standard pro kódování znaků, který umožňuje výměnu dokumentů sázených v mnoha různých jazycích a způsobech psaní (skriptech). V Unicodu má každý znak každého skriptu vlastní identifikaci. To znamená, že znak „č“ bude mít vždy stejný kód nezávisle na systému, ve kterém pracujete. Písmo vytvořené v souladu se standardem Unicode bude v dokumentu zhotoveném v aplikaci s tímto standardem kompatibilní zobrazeno i vytištěno správně v libovolném OS. Jelikož OpenType (stejně jako TrueType) plně podporuje Unicode, který umožňuje, aby písmo obsahovalo cca 65 000 znaků, je nyní možné vytvořit jediný font, který bude obsahoval nejen podporu pro mnoho jazyků a skriptů, ale i různé varianty znaků (ligatury, ozdobné iniciály, skákací číslice, kapitálky) či ornamenty. Je to důležitý krok ke globálnímu elektronickému publikování.
Tvůrcem standardu Unicode je nevýdělečné konsorcium sdružující významné firmy v počítačovém průmyslu, výrobce programů a další instituce.
Odkazy na stránky s informacemi o Unicode
- Unicode [EN] Stránky konsorcia, které tvoří standard Unicode. Na tomto webu najdete kompletní tabulky se všemi znaky ve standardu ve formátu PDF a další důležité informace.
- Alan Wood’s Unicode Resources [EN] Unicodové zdroje Alana Wooda Vyčerpávající informace o standardu Unicode včetně nejrůznějších odkazů, přehledu aplikací a utilit, informace o podpoře Unicode v internetových prohlížečích, o písmech dodržujících standard, kompletní přehled znaků jejich indexů dle Unicode a další.
- The Absolute Minimum Every Software Developer Absolutely, Positively Must Know About Unicode and Character Sets (No Excuses!) [EN] V češtině tedy Absolutní minimum, které musím jednoznačně znát každý softwarový vývojář o Unicode a znakových sadách (žádné výmluvy!)
- Decodeunicode [EN DE] Databáze znaků standardu Unicode s příjemným uživatelským rozhraním, možností komentovat jednotlivé znaky a zjišťovat jejich význam.
- EKI Letter Database [EN] Praktická databáze jazyků a speciálních znaků, které tyto jazyky používají s mnoha možnostmi nastavení a srovnání.
- Wikipedia: Unicode [EN CZ] Informace o Unicode na encyklopedii Wikipedia jsou kromě mnoha dalších jazyků také v češtině.
- Převaděč řeckého kódování do Unicode [EN] On-line aplikace převádí různým způsobem kódované řecké texty do univerzálního kódování Unicode.
Aktualizováno: 27. 9. 2009
Databáze
- Písma, písmolijny a distributoři
- Pravidla a názvosloví
- Grafický design
- Odborná literatura
- Blogy, projekty a portály
- Adresář