Informace o Euro

Symbol Euro navrhl belgický typograf Alain Billiet. Původně měl být symbol neměnný, později se přistoupilo na možnost přizpůsobit tvar Eura písmu, ve kterém je použito.

Konstrukce Euro

Konstrukce Euro

Od prvního ledna 2002 bude oficiálním platidlem v jedenácti evropských státech měna Euro. Jednotlivé národní bankovky a mince pozbudou platnosti. Symbol Eura však v mnoha typografech vyvolává rozpaky. „Je to politický design, který má uspokojit každého — je tedy nezřetelný, nejasný. Je prostě staromódní,“ říká americký designér Massimo Vignelli. Montrealský typograf Neil Kandalgaonkar ukazuje na své stránce potíže spojené se zápisem Eura v běžném rukopisu. Nespokojení jsou i obyvatelé evropských zemí, jako Nizozemí či Švýcarsko, kteří přijdou o své výjimečně zdařilé bankovky. Další námitky kritizují použití písmene C pro základ znaku Euro v mnoha písmech; oponenti tohoto názoru poukazují na značnou šířku původního tvaru Eura, který by prý způsoboval problémy v tabulkách se znaky jiných měn. Billiet se hájí tím, že se mu podařilo navrhnout univerzální symbol, který není zaměnitelný či špatně interpretovatelný po celém světě. Přeškrtnutím se odvolává ke znakům pro $ či £.

Apple Macintosh

V moderních aplikacích pro Mac OS X není problém umístit znak Euro, je-li ovšem přítomen ve zvoleném fontu — starší fonty tento symbol nemají. Horší je to se staršími operačními systémy Mac OS 8—9. Euro je sice podporováno od verze 8.5, ale je umístěno na pozici obskurního znaku pro mezinárodní měnu (currency), na kterém je bohužel v českých písmech Ř. Proto je možné sázet Euro pouze z písem Roman, tedy bez českých znaků. Více na developer.apple.com/technotes/tn/tn1140.html

MS Windows

Znak pro Euro byl přidán na neobsazenou pozici. Přehled klávesových zkratek pro libovolný operační systém najdete na www.microsoft.com/typography/faq/faq12.htm. V české i slovenské klávesnici znak najdete na AltGr+e, v americkém na AltGr+5., alternativně můžete stisknout Alt a na numerické klávesnici poté 0128.

Unicode

Ve standardu Unicode má každý znak svůj index. Znaky pro dolar, libru, jen a cent jsou součástí základních sad latinské abecedy (0000—00FF), další měnové jednotky jako lira či nový izraelský šekel patří do oddílu Currency Symbols (20A020CF). Symbolu Euro byl v Unicode 3.0 přiřazen index 20AC a postscriptové jméno Euro. Pozor na záměnu s nepoužívaným znakem pro ECU 20A0 — eurocurrency. Více o standardu Unicode najdete na www.unicode.org, tabulky v PDF pak na charts.unicode.org.

Světové písmolijny a Euro

Většina světových písmolijen Euro do svých písem přidala nebo postupně přidává. Registrovaní uživatelé obvykle dostanou zdarma nové soubory obohacené o znak Euro. V některých případech obdržíte font obsahující symboly Eura pro větší množství různých písem. Podporu pro Euro je u nových písem samozřejmá.

Odkazy

Aktualizováno: 9. 9. 2009