Konference

Konference ATypI – den první

V Mexico City začala mezinárodní typografická konference ATypI. Přednášky probíhají v atriu paláce z 18. století; přednášejícího, který stojí uprostřed, obklopuje 16 projekčních pláten umístěných do kamenných arkád. A o čem se mluvilo?

Už vím, jak vypadá gangsterské „e“! Není to ledajaké písmeno, je to latinková verzálka E s výraznou stylizací, která se vyskytuje v graffiti mexických gangů na území Los Angeles již od 30. let. François Chastenet nabídl publiku ukázku svébytného graffiti stylu zvaného „cholo“ typického pro Los Angeles, poukázal i na určité souvislosti mezi tímto stylem a oblibou lomených písem v Mexiku a upozornil na knihu, kterou o tomto fenoménu napsal.

gangsta-e

Potřebujete písmo, které se opravdu dobře čte, je vhodné pro dětské knihy nebo učebnice a je zdarma? Zkuste font Andika, který organizace SIL International vytvořila za účelem šíření gramotnosti. Jednotlivé znaky jsou navržené s ohledem na maximální čitelnost a lokální zvyklosti psaní. Ve fontu je proto řada alternativních tvarů, které si navíc můžete pomocí online aplikace Type Tuner sami nastavit tak, aby výsledný font odpovídal vašim potřebám. Písmo představila autorka projektu Annie Olsen, která oznámila i plánované obohacení písma o další řezy.

Holandského designéra Boudewijna Ietswaarta, který během svého dvouletého pobytu v Mexiku na počátku 60. letech navrhl množství úžasných knižních obálek, představil Feike de Jong v aktuálním čísle TYPO. Jan Middendorp, který Ietswaarta objevil, ve svém příspěvku poukázal na designéry, kteří stojí za oblibou a rozmachem ručně psaných písem na obálkách holandských knih od počátku 20. let do konce 60. let 20. století. Doporučuji najít na Googlu knižní obálky zmíněných designérů: Sjoerd de Ross, Jan van Krimpen, H. Th. Wijdeveld, Fré Cohen, Stefan Schlesinger, Henri Friedlander, Betram Weihs, Susanne Heynemann, Helmut Salden, Chris Brand, v 50. a 60. letech také Hermanus Berserik, Jan Vermeulen, R. D. E. Oxenaar, Gerrit Noordzij, Nicolaas Wijnberg nebo Theo Kurpershoek. Závěr dne patřil vernisáži Ietswaartových prací a ukázek fontů, které na základě jeho obálek digitalizovali mexičtí typografové (brzy se objeví pod hlavičkou písmolijny FontFont).

2994773051_4d92d75a45

27. 10. 2009 Filip Blažek
Sdílet na Twitter   Sdílet na Facebook   Sdílet na Del.icio.us

Komentáře (3)

Krása & závist, hned bych tam byl taky.

Jakub Krč sazba.cz
27. 10. 2009, 09:49

Andika vypadá moc pěkně. Budete mít Filipe nějakou přednášku na ATypIu. Pokud ano, na jaké bude téma?

Pavel pamu.cz
1. 11. 2009, 23:07

Pavle, přednášku jsem měl ve středu. Představil jsem plakáty ze sametové revoluce: http://www.atypi.org/04_Mexico/40_timetables/view_presentation_html?presentid=574. Samotnou sbírku plakátů najdete na http://www.designiq.cz/1989, knihu o plakátech v těchto dnech vydává Nakladatelství XYZ, ale o tom zde ještě budeme psát.

Filip Blažek designiq.cz
2. 11. 2009, 07:02

Vložit komentář
Autor

Filip Blažek

Spoluzakladatel časopisu TYPO, grafický designér ve studiu Designiq, pedagog, spoluautor knihy Praktická typografie.