Vzdělávání

UGD zve na první z řady seminářů

Unie grafického designu zahajuje sérii seminářů, které jsou určeny jak pro členy, tak pro veřejnost. První seminář proběhne již toto úterý 20. října a tématem bude novinový design. Seminář se koná v prostorech Vyšší odborné školy publicistiky v Praze.

Semináře by měly umožnit nahlédnout auditoriu do způsobu práce designéra, měly by poodhalit jeho metody, přístupy a způsob myšlení. Nejde tedy o prezentaci portfolia, ale o jakési případové studie zabývající se konkrétním problémem. Seminář zahájí prezentace jednoho či více grafiků, poté bude následovala diskuse. Předpokládaná délka seminářů je hodina a půl nebo dvě hodiny.

Design novin — úterý 20. října, 18.00

První seminář je zaměřen na nejrůznější aspekty designu novin. Na příkladu Divadelních novin poukáže Filip Blažek ze studia Designiq na klíčové aspekty současné tvorby novin.

Nejprve se posluchači seznámí se způsobem analýzy původní grafické úpravy a úvahami nad možnými formami layoutu a důvody, které vedly k finálnímu řešení. Další část je věnována tvorbě prvků usnadňujících orientaci a navigaci v novinách. Poté účastníci poznají peripetie s volbou vhodného písma a tvorbu i těch nejmenších typografických detailů. Blažek poodhalí způsob, jakým byly noviny prezentovány klientovi a jakým způsobem zástupci redakce reagovali. Na závěr se posluchači dozví řadu užitečných tipů a drobných triků, jak zrychlit tvorbu periodických tiskovin v InDesignu.

noviny-layout

Design kalendářů — konec listopadu

Druhý seminář je zaměřen na design kalendářů, na tvorbu motivů, kalendária, připravu k tisku a další úskalí spojená s tímto odvětvím. O své zkušenosti s tvorbou kalendářů pro firmu Europapier se podělí Michal Gregorini ze studia MowsheŠtepán Holič ze studia Lemon Design.

Další témata budou postupně zveřejňována. Počítá se se semináři na téma logo a corporate design bez loga, tvorba písma, koncepce výuky grafického designu na středních školách ad. Svou účast přislíbila řada špičkových designérů.

Cena semináře je 100 Kč na osobu. Semináře jsou zdarma pro členy Unie grafického designu a pro studenty VOŠP.

VOŠP — Vyšší odborná škola publicistiky
Opatovická 160/18, 110 00 Praha 1 — Nové Město

Mapa: vchod do školy naleznete v průchodu mezi ulicemi Spálená a Opatovická

15. 10. 2009 Filip Blažek
Sdílet na Twitter   Sdílet na Facebook   Sdílet na Del.icio.us

Komentáře (6)

Ahoj Filipe, je potreba se nekde registrovat nebo staci prijit? Diky za odpoved. SP.

Saša Pánek
15. 10. 2009, 23:21

Stačí přijít.

Filip Blažek designiq.cz
16. 10. 2009, 13:22

Výborně, chtěla jsem se zeptat na totéž, v tom případě taky moc ráda dorazím…

Monika Beitlová
16. 10. 2009, 13:44

Výborný start seminářů UDG. Kysliku bylo v učebně málo, ale i přesto mě přednášející nenechal usnout. Škoda, že na konci chyběl potlesk. Pro mě to byla každopádně nejlíp utracená stokoruna za poslední dobu.

milank
21. 10. 2009, 09:34

Dobrý den, Filipe, neuvažujete náhodou v budoucnu o opakování těchto přednášek (další termín, třeba i jiné město…)? Děkuji za odpověď.

Zuzana Lehutová
26. 10. 2009, 20:31

Dobrý den, zatím budou semináře UGD probíhat v Praze, ale je možné, že se časem rozšíří do dalších míst, nebo že se zorganizuje třeba půldenní akce. Záleží na aktivitě členů UGD mimo Prahu, jestli si vezmou podobnou věc na triko.

Filip Blažek designiq.cz
27. 10. 2009, 00:17

Vložit komentář
Autor

Filip Blažek

Spoluzakladatel časopisu TYPO, grafický designér ve studiu Designiq, pedagog, spoluautor knihy Praktická typografie.