Recenze

Tablet místo myši (po 18 letech)

Poslední dobou mě začaly trápit bolesti pravé ruky spojené s ovládáním myši. Napadlo mě zkusit místo myši používat tablet a ukázalo se, že to byla dobrá volba. Jaké to je přejít po 18 letech práce téměř každodenní práce s myší na tablet? Nečekejte klasickou recenzi, ale popis osobní zkušenosti.

První týden

Instalace tabletu Wacom Intuos4 L proběhla poměrně hladce, za pár minut bylo vše na počítači (Windows Vista 64 bit) nainstalované, ale bez restartu tablet nešel používat. Ovládání operačního systému mi zpočátku připadalo velmi nepřirozené, obtížně jsem si zvykal na práci s perem. Oproti tomu práce ve Photoshopu byla mimořádně pohodlná a drobné retušování fotek mi hned šlo rovnou od ruky. Jakmile jsem ale začal opět pracovat se soubory, instinktivně jsem sahal po současně zapojené myši. Po týdnu jsem si říkal, že experiment ukončím, a vrátil jsem se jen k myši.

Chvíli mi trvalo zorientovat se v nastavení tabletu v operačním systému. Najít ty pravé ovládací panely a vyznat se v nabídkách nebylo vůbec snadné. Ale po vypnutí nejrůznějších „vychytávek“ Windows Vista jsem byl s nastavením spokojený.

a_intuos4_large

Druhý týden

Nepříjemné pocity v zápěstí mě přiměly rozhodnutí změnit hned zkraje dalšího týdne. Práce ve Photoshopu už byla pomocí tabletu opravdu velmi pohodlná, rychle jsem zvládl i nastavování efektů pro přítlak pera. Nastavil jsem si  nástroje pro retušování starých poškrábaných fotek, které jsem zrovna zpracovával, a práce byla výrazně snazší než kdybych totéž dělal pomocí myši. V InDesignu mi s perem pracovat nešlo, neustále jsem sahal po myši. Bylo pro mě těžké odhadnout, kde se mi objeví kurzor. Začal jsem ale trochu experimentovat s nastavením. Jelikož pracuji na dvou 24palcových monitorech, zmenšil jsem aktivní plochu tabletu na běžnou práci a celou plochu jsem ponechal pouze pro Photoshop. I tak se mi zdal ale tablet vlastně zbytečně velký a říkám si, že ten o stupeň menší by mi možná vyhovoval lépe. Ani po dvou týdnech mě tablet „nebaví“, nemám chuť k práci, když si představím to nezvyklé ovládání.

Největší problémy mi působí „pravé“ tlačítko myši. Pero se musí úplně zastavit, aby šlo stisknout na peru tlačítko, které odpovídá pravém tlačítku myši. A to mi moc nejde. Zatím jsem si nezvykl ani na hardwarová tlačítka přímo na tabletu, ta nejsou umístěna zrovna ergonomicky, je těžké si pamatovat, jakou mají funkci. Zkouším také různé hroty, ale necítím mezi nimi zásadní rozdíl.

Třetí týden

Pomalu přestávám mít nechuť pracovat v InDesignu kvůli peru, zkusil jsem totiž dát myš pryč ze stolu, aby mě nepokoušela. Začínám mít cit pro to, kam umístit pero. V operačním systému se mi pracuje příjemně, snad jen to pravé tlačítko mi ještě připadá výrazně pomalejší než při práci s myší. Při práci s perem mě nebolí zápěstí, což je velmi příjemná změna. Chybí mi kolečko na myši.

Čtvrtý týden

Wacom Intuos4 L se nakonec stal přirozenou součástí mého pracovního stolu. Sice občas ještě sáhnu po myši, zejména v InDesignu, jinak je mi celkem jedno, jestli mám v ruce myš nebo pero. Že pracuji myší mi prozradí spíše nepříjemné pocity v ruce a zápěstí. Znám grafiky, co používají tablet úplně na vše, nicméně já si spíš koupím lepší myš a tablet nechám jen na určitý typ práce, možná budu nástroje střídat. Plánuji také naučit se používat hardwarová tlačítka, možná práci ještě více zpříjemní. O alternativních hrotech nebo jiných perech zatím neuvažuji.

Děkuji firmě AMOS Software za laskavé zapůjčení tabletu — udělali dobře, tablet jsem si od nich koupil…

20. 10. 2009 Filip Blažek
Sdílet na Twitter   Sdílet na Facebook   Sdílet na Del.icio.us

Komentáře (16)

Ahoj,

prošel jsem tím také, asi jo jako řada jiných, dnes už myš prakticky nepoužívám. Největší problém jsem měl v Corelu (asi by to bylo stejné s jakýmkoliv jiným vektorovým editorem), nemohl jsem se ze začátku „trefovat“ na uzly křivky a s myší jsem byl dlouho výrazně rychlejší, dnes už si prakticky cokoliv rovnou kreslím perem. Chce to jen vydržet, po čase si člověk zvykne a práce je potom nejen pohodlnější a rychlejší, ale hlavně si tak může odpočinout bolavé zápěstí.

Jan Kovařík jankovarik.net
20. 10. 2009, 09:34

zdarvím! tablet je skvělá věc! určitý druh práce si už bez něj skoro ani nedokážu představit — když jsem s noťasem na cestách a musím k těmto určitým operacím používat myš, je to utrpení :) na druhou stranu mám naprosto stejnou zkušenost s indesignem. tam pracuji výhradně s myší. přijde mi to pohodlnější a rychlejší — myš zůstává tam kde jste ji nechali, pero musíte někam odkládat, když chcete psát (do pusy, na stůl). stejně tak psaní — při práci mám tablet přímo před sebou, v ose monitoru, nad ním klávesnici. takže když chci psát, musím natahovat ruce (intuos A4). a to není příliš pohodlné. takže v ID myš, zbytek tablet. toť moje zkušenost …

adam P
20. 10. 2009, 13:30

Zajímavé. Já pracuji výhradně na MacBook Pro, s novým touchpadem a s intuosem tabletem. Myš nepoužívám vůbec. Jako odkojený jablíčkář jsem zvyklej používat ALT místo pravého tlačítka myši, jsem levák ale pro ovládání klávesnice a touchpadu používám pravou ruku. Pracuji éměř pořád obouruč. Tabletovou tužku neodkládám ani když píšu. A geniální je práce s multitouchpadem v kombinaci s tabletem. Scrolluji vyhradne touchpadem.

Každopádně dnes jsem viděl nový koncept 10GUI posílám link. Ukazuje klávesnici spojenou s multitouchpadem velikosti tabletu.
http://vimeo.com/6712657

Ovšem mým snem pořád zůstavá multitouchscreenova plocha, sikmy stul podobny starym rysovacim stolum, s několika pomuckami typu tabletoveho pera, neceho jako mysi, a jinych ovladacich prvku které by umoznovali plnohodnotnou praci vznikajici primo pod prstama ruky ktera ji tvori.

Lukas Veverka parasite.cz
21. 10. 2009, 10:35

Mám podobné skúsenosti ako vy Lukáš, no zaújmalo by ma aký spôbom pýšete na klávesnici s perom v ruke. Sám mám k tomu sklony pri rýchlom editovaní textu no pero medzi prstamy mi spomaľuje mačkanie gombíkov.

Filip Zajac
21. 10. 2009, 23:44

S tabletem jsem také koketoval a podobně jako Filip byl s to se s ním za dva tři týdny sžít. Ale InDesign má ergonomii ovládání klávesnicově-myšovou, s tabletem se podle mě v něm dá pracovat jen obtížně a pomaleji. A jelikož práce v něm mi zabírá většinu pracovního času, šel tablet stranou a přijde ke slovu jen u občasného Photoshopování…

Jakub Krč sazba.cz
23. 10. 2009, 19:16

Počkej až si nastavíš hw tlačítka na tabletu pro; přiblížení — oddálení lupou, mezerník, tablátor, nastavení DPi a rozměrů obrazu adalší. Budeš mít pak i velkou část zaladní klávesnice na tabletu. Navíc všechny zkratky jsou ve všech aplikacích Adobe stejné, takže ti zůstane jen jedno nastavení pro všechny.

David Kotulán
25. 10. 2009, 12:14

Jinak nemůžu s p. Krčem a Zajacem více než nesouhlasit. Pokud jste neměli nikdy umělecké nadání v ruce, poté to chápu, ale pakud ano pak ne. Jakož to letitému malíři (od 4let:-)) mi pero tabletu sedlo do ruky po pár minutách. Funkční tlačítka na peru po dalších pár minutách. nemám problémy s retušema, křivkama ani sazbou textů a članků. A to ani nemám bůhví jaký tablet s vysokou úrovní rozpoznání tlaku. Chtěl jsem bezdrát tak mám Wacom Wereless BT. Ten má jen 512 a 2000dpi

David Kotulán
25. 10. 2009, 12:21

Teda upřímně, začínat s tabletem až teprve teď? :) Většina lidí dostane cit do ruky už po týdnu intenzivnějšího používání a kreslit na něm „pokud mají vůbec pro kresbu cit“ se naučí hravě do tří týdnů. Jinak já osobně tablet využívám jen pro kresbu. Při práci se systémem je to podle mne hloupost a to z důvodu že celý systém se lépe ovládá klávesnicí a nebo skutečně myší kde se člověk jen tak lehce neuklikne. Jediné co je komplikovanější je případ kdy máte více monitorů. Tady jsem to vyřešil tak, že jsem si pro photoshop nastavil plochu na jeden monitor a při přepnutí do kterékoliv jiné aplikace se přepne tablet na plochu obou monitorů. Přeci jen někdy není ideální sahat po peru pak zase po myši a pod. Tak proto toto řešení. Každopádně si hlídejte poměr stran „v nastavení tabletu je zaškrtávátko zachovat proporce“, někdy je vtipné pozorovat jak si uživatelé nechají roztáhnout tablet na celou obrazovku a pak v domnění že na obrazovce kreslí kružnice, fyzicky jsou to ve skutečnosti elipsy, což při přechodu na klasický papír může pro tabletem zdegenerovaného jedince trošku dělat absurdní problémy :)

Jaroslav Stehlík jaroslavstehlik.com
29. 10. 2009, 00:32

Zdravím,

rád bych se zeptal praktiků. Uvažuji o tabletu jakožto o alternativě k myši, jelikož z práce s myší mě bolí zápěstí. Nejsem grafik, nepracuji s Photoshopem, pracuji se standardními kancelářskými aplikacemi pod XP. Příspěvek Filipa Blažka se týkal Wacomu Intuos4. Když jsem — neznaje tyto stránky — hledal tablet Wacom, vytipoval jsem Wacom Bamboo [Pen &] Touch. Chtěl bych se tedy zeptat:

- Pero na tabletu slouží zejména pro práci s grafickými aplikacemi, nebo se pojížděním pera po ploše (nebo nad?) tabletu pohybuje kurzor myši?

- Nebo se kurzor myši ovládá výhradně „ježděním“ prstu(ů) po ploše tabletu? (A pokud bych tedy nedělal grafiku, je pro mně pero zbytečné?)

- — Původně jsem měl představu, že budu při práci místo myši držet pero, kterým budu jezdit těsně nad (cca 3–10 mm) povrchem tabletu, čímž budu simulovat pohyb kurzoru, když s ním ťuknu do podložky, vznikne „click“…

- Radili byste některý Wacom řady Bamboo nebo jinou řadu — třeba Intuos?

Předem děkuji.

Lukáš Procházka
7. 12. 2009, 11:12
evinka
13. 12. 2010, 22:41

Ahoj, nedávno jsem si koupila tablet vůbec nemám tušení jak se používá ani jaké programy pro mě jako pro začínajícího grafika by byly vhodné slyšela jsem o corelu..Já osobně pracuji na pc v adobe cs5 taky bych se chtěla zeptat co by jste mi doporučili za programy..

Sylvie Cortéz
5. 1. 2011, 19:43

První tablet jsem si koupil asi před pěti lety, používal ho pár týdnů a prakticky na něj zapomněl. S myší mi šla práce zkrátka rychleji. Před nějakým časem jsem si pořídil Wacom Bambbo 3 a znovu se začal učit zapomenout na myš. K mému údivu se povedlo a teď už myš do ruky při grafické práci skoro nevezmu. Všem grafikům, co doposud váhali s pořízením tabletu, doporučuji to alespoň zkusit. Za ceny kolem 3 000 to za zkoušku určitě stojí.

Jakub Langr inovativ.cz
19. 4. 2013, 12:10

Tři roky hrdý vlastník a uživatel Wacom Intuos4. Patřím k hybridům, Myšobletům. Na vektory myš, na rastry (kresbu) tablet. Po prvních pokusech jsem pořízení tabletu obrečela, doslova, „… tolik peněz a já nejsem ani schopná zakroužkovat vybraný křížek na mřížce… ani druhý… ani třetí… ani desátý…“ Vytrvala jsem (možná kvůli těm penězům;) — zvyknout si, naučit se — netrvalo to až tak dlouho a teď už by mi tablet hodně chyběl. Bez myši se ale neobejdu. Bohužel, nenaučila jsem se využívat prakticky žádné funkce tabletu kromě vlastního kreslení — možná lenost, ale nevlezly mi do ruky — v pravé pero, levou na klávesnici, to už se mi asi změnit nepodaří.

Dita Koksová
26. 6. 2013, 21:25

Dobrý den,
prosím Vás, mohl by mi někdo poradit jaký tablet s perem si pořídit pro design interiérů, když potřebuji na místě u klienta udělat náčrt a vložit tam z photoshopu nebo jinak fotky nábytku, barevné schéma reálně zobrazené? Grafické úpravy dělám také, spíše, ale co se týká výřezů fotek vkládání jiného pozadí atd. používám také od adobe aj. programy na nákresy bytů domů atd. Potřebuji však s tabletem cestovat bez možnosti připojení na jiné PC. Děkuji Julie

Julie C
12. 11. 2013, 13:23

Julie, obávám se, že není tablet jako tablet, diskuse se týkala tabletů jako nástrojů na ovládání počítače, nikoli tabletů jako počítačů s displejem. I když možná jednou dojde ke sloučení obou zařízení, jde o dosti rozdílná zařízení.

Filip Blažek designiq.cz
17. 11. 2013, 18:07

Má zkušenost s tabletem. Mám ten menší, snadno ho zabalím s sebou i s notebookem :-)
První dny byly šílený, také jsem hned šahala po myši, takže šla nekompromisně ze stolu pryč. A pak to šlo. Líp a líp. Musím říct, že jsem si na něj zvykla celkem brzy. Pracuji na něm víc jak 3 roky a nedokážu si představit, že bych se měla vrátit k myši. Brrr.
Takže má rada zní, pokud se pro tablet rozhodnete, myš raději hned dejte pryč a pro málo trpělivé, zvolte si klidnější období (určitě ne před nějakou velkou finalizací, která hoří a měla být už včera).

Darina Lepišová
14. 3. 2014, 14:44

Vložit komentář
Autor

Filip Blažek

Spoluzakladatel časopisu TYPO, grafický designér ve studiu Designiq, pedagog, spoluautor knihy Praktická typografie.