Literatura

Recenze: Creative Characters

Nizozemské nakladatelství BIS vydalo v knižní podobě kolekci rozhovorů Jana Middendorpa s předními tvůrci písem z celého světa, které mezi roky 2007 až 2009 publikoval server MyFonts.com.

I když byly rozhovory v podobě  newsletterů rozesílány na téměř tři čtvrtě milionu emailových adres (a nová interview stále přibývají), až knižní podoba jim dává patřičnou vážnost. Už proto, že prohlížet si detaily tiskového písma na monitorech je – zatím – nemožné.

cc-cover

Po krátké předmluvě Jana Middendorpa následuje 180 stran s 26 rozhovory doplněnými bohatým obrazovým materiálem: nejen ukázky písem, ale i reprodukce inspiračních zdrojů či příklady realizovaných prací. Otázky se samozřejmě týkají hlavně tvorby písma, ale občas se dotknou i osobnějších témat. Kniha nám tak poskytuje pozoruhodný vhled do duší typografů. Můžeme sledovat, jak se u nich projevuje společná vášeň pro písmo, ale i to, jak se liší v konkrétním přístupu k navrhování abeced. Ve svazku označeném jako I. díl – lze tedy očekávat pokračování – o svých písmech hovoří David Berlow, Jean François Porchez, Veronika Burian & José Scaglione, Jos Buivenga, Alejandro Paul, Mark Simonson, Dino dos Santos, Christian Schwartz, František Štorm, Tomáš Brousil a hoši z Underware.

Když jsem před časem knihu vybalil z poštovní obálky, překvapila mě její velikost, podvědomě a podle ukázek na webu jsem očekával knihu menší. Na druhou stranu formát knihy alespoň nabízí dostatek prostoru pro ilustrace; každopádně nečekejte publikaci, již si budete moci číst cestou do práce v dopravním prostředku. Na první pohled mě potěšila elegantní obálka, kterou zdobí desítky nejrůznějších variant symbolu & vytištěných parciálním lakem na černé ploše. Jakmile jsem však knihu otevřel, doslova ve mně hrklo. Stránky působí těžkým, zaplněným dojmem – jako reklamní letáky. Zdá se mi, že každý element grafické úpravy byl předimenzován, textové písmo Auto ve zvolené velikosti mě vůbec nevybízí ke čtení. Nemůžu se zbavit dojmu, že použité výtvarné řešení, jenž stojí v ostrém protikladu k čtivému textu Jana Middendorpa, této obsahem mimořádné knize ubližuje.

Jan Middendorp: Creative Characters. Obálka a koncept grafické úpravy Nick Sherman, rozměr 21, 5 × 28 cm, 192 plnobarevných stran, flexovazba, ISBN: 978−90−6369−224−7.

cc4

cc2

cc3

cc1

7. 10. 2010 Filip Blažek
Sdílet na Twitter   Sdílet na Facebook   Sdílet na Del.icio.us

Komentáře (1)

Díky Filipe, byl jsem na knihu zvědav. Sám jsem si ji ještě neobjednal.

jirka karbula zou.cz
8. 10. 2010, 13:30

Vložit komentář
Autor

Filip Blažek

Spoluzakladatel časopisu TYPO, grafický designér ve studiu Designiq, pedagog, spoluautor knihy Praktická typografie.