Literatura

Proč číst časopis Komfort

Je obtížné stručně charakterizovat, co je Komfort, časopis s výrazným designem a na českém trhu neobvyklým obsahem. Požádal jsem proto jeho tvůrce, aby čtenářům Typo.cz odpověděli na přímou otázku: proč si Komfort koupit. Nedávno totiž vyšlo třetí číslo; vlastně už čtvrté, počítáme-li nulté vydání.

Autoři třetí číslo s tématem „zadarmo“ charakterizují slovy: Třetí číslo Komfortu je venku. Se svatou obálkou a kacířským obsahem doručujeme tipy i reflexe pro urbanistický lovce a sběrače. Čekejte dizajn za byt a stravu, nábytek od smeťáku, PET art, domácí kérky i fotky pořízené uchem jehly a to všechno na o třetinu větším počtu stránek. Máme víc stran, téma zadarmo, ale znáte to, zadarmo není nic.

Každé číslo má svou charakteristickou barevnost a titulkový font. Ten grafici Olga Benešová a Radek Sidun zásadně vybírají z pomyslné škatulky „font, který bych nikdy nepoužil“. V jejich úpravě ale i ty nejobyčejnější nebo ošklivé fonty získávají nečekaný půvab. Třetí Komfort tak představuje Arial Black nakloněný doleva o 12°.

Raději předám slovo autorům…

skupina2_detail

Pavel Turek (editor):

Proč si něco kupovat je z mýho šetřílkovskýho pohledu dost surová otázka, protože kdybych ji uplatňoval důsledně, tak skončím jen u rohlíků, piva a fazolí. Nicméně chápu, že smyslem je vyzdvihnout, co je na Komfortu jedinečný. Je to zřejmě jediný český časopis, který je koncipovaný jako výstava. Proto možná mate všechny, kdo jsou zvyklí brát tištěné médium jako zdroj informací. Nic takovýho. Žánr Komfortu je výstavní síň s půlroční periodicitou, která se vejde do kabelky.

KMAG 03 18-19

Olga Benešová (design):

Protože to je komfort, který si můžete dovolit. Je to něco, co nepotřebujete, ale tak trochu chcete. Komfort je úplně jiný než všechny časopisy, co u nás vychází. Je to prostor pro všechny, co nejsou spokojeni s tím, na jaké časopisy naráží u stánků. Možná nepůsobí na první prolistování tak atraktivně, ale při pozorném prohlížení stránku po stránce budete znovu a znovu nacházet věci, které jste přehlédli, věci, díky kterým je tak výjimečný.

KMAG 03 26-27

Radek Sidun (design):

Protože tak může vidět práce frajerů z Česko-Slovenska. A zjistit, jak vypadá tvůrčí přetlak autorů, kteří stále nevzdali snahu něco dělat z jiných než komerčních důvodů.

KMAG 03 72-73

Johana Ziková (členka redakčního kruhu, ilustrátorka):

Komfort mag je časopis pro čtenáře, kteří hledají nejen vizuálně zajímavé a inspirující médium. Komfort vybízí, jak etablované autory, tak i začínající umělce k projevu na dané téma. Díky tomu vzniká soubor vibrujících příspěvků ušitý Komfortu na míru. Po přečtení Komfortu budete mít chuť tvořit, cestovat a překonávat své hranice.

KMAG 03 102-103

Jiří Karásek (člen redakčního kruhu, designér):

Protože komfort nečeká na to, co se kde posbírá a dohromady poslepuje v jeden časák, ale pečlivě a dlouho vybírá pro svoje téma nejvhodnější autory z nejširšího okruhu. Komfort Mag se nemusí zabývat tím, čím všechny ostatní časopisy proto, protože musí a patří do jedný škatule. Komfort nikam nepatří, protože by se pro něj s každým jeho novým číslem musela vytvořit nová škatule.

KMAG 03 28-29

O ostatních číslech Komfortu se dočtete na www.komfortmag.cz nebo na profilové stránce na Facebooku. A jak se Komfort líbí vám? Přesvědčili vás autoři a koupíte si výtisk? Může se podobné médium uchytit na českém trhu?

10. 1. 2010 Filip Blažek
Sdílet na Twitter   Sdílet na Facebook   Sdílet na Del.icio.us

Komentáře (0)

Vložit komentář
Autor

Filip Blažek

Spoluzakladatel časopisu TYPO, grafický designér ve studiu Designiq, pedagog, spoluautor knihy Praktická typografie.