Novinky v Adobe InDesignu CS5
Co nového přinese Adobe CS5? Následující přehled novinek přináší přehled některých nových funkcí, které usnadní práci grafickým designérům. Článek se soustředí primárně na InDesign CS5.
Firma Adobe zveřejnila podrobnosti o novém softwarovém balíku Adobe Creative Suite 5. Jako vždy se vyrojí komentáře, zda funkce stojí za upgrade či nikoli. Vždy však záleží na konkrétním způsobu práce a typu zpracovávaných zakázek. Po letmém seznámení s novými funkcemi InDesignu CS5 soudím, že jsou zaměřeny zejména na zvýšenou produktivitu při tvorbě periodik a na produktivitu vůbec.
InDesign CS5
Nadpisy přes více sloupců
Tam, kde využíváme vícesloupcovou sazbu, můžeme narazit na problém: jak snadno vytvořit nadpis přes několik sloupců. InDesign zavádí novou funkci, která umožňuje nastavit na odstavcové úrovni roztahování přes určený počet sloupců. Další změnou je možnost rozdělit odstavec na více sloupců v rámci jednosloupcového textového rámečku. Na tuto funkci se těším, při tvorbě novin a časopisů ušetří obrovské množství času a usnadní export do různých formátů.
Export PDF na pozadí
Tvorba PDF z rozsáhlých dokumentů dokáže zabrat hodně času. Nová funkce umožňuje generování jednoho nebo i více PDF najednou na pozadí. Konečně…
Automatická instalace fontů z dokumentu
Pokud používáte funkci Sbalit dokument, pak víte, že spolu s dokumentem se uloží nejen všechny vložené obrazy, ale také fonty. InDesign CS5 při otevírání „sbalených“ dokumentů fonty z této složky automaticky instaluje, čímž se významně usnadňuje otevírání starších projektů. Zatím není možné potvrdit, že to bude fungovat i s dokumenty sbalenými ve starších verzích aplikace. Ti, kdo používají správce fontů s funkcí automatické instalace fontů použitých v dokumentu tuto novou vlastnost nejspíš ani nezaznamenají.
Panel Adobe Mini Bridge
Tato funkce je vlastně náhradou tradičního dialogu pro práci se soubory, který není zrovna dvakrát pohodlný, na druhou stranu je velmi rychlý. Pokud bude Mini Bridge rychlý, půjde jistě o praktický způsob vkládání obrázků do dokumentu. S jedním bonusem: pokud chcete načíst obrázky, které již byly načteny do jiného dokumentu INDD, v kontextové nabídce zvolte zobrazení všech vazeb daného souboru, to je velmi praktická funkce při tvorbě nejrůznějších mutací inzerátů apod.
Vrstvy
Práce s vrstvami byla zcela přepracována, panel připomíná spíše ten z Illustratoru. Po rozbalení vrstvy se objeví seznam všech objektů na dané straně, které je možné pojmenovávat, zamykat či skrývat. Toto ocení nejspíš tvůrci komplexních dokumentů s mnoha objekty na stránce v několika vrstvách. Kdo si dosud vystačil s jednou základní vrstvou tuto novinku příliš neocení.
Více velikostí stran v jednom dokumentu
Konečně je možné vytváření publikací s rozkládacími stránkami, Typickým příkladem jsou různé chlopně, které bylo dosud nutné vytvářet nejrůznějšími zdlouhavými a nepohodlnými postupy. Nyní může mít teoreticky každá strana dokumentu jiný rozměr. Otázka ale je, jak si s tím poradí v tiskárně.
Mřížky
Při vkládání obrázků nebo textu můžete určit, do kolika rámečků či sloupců se obrázky nebo text vloží. Zvolená oblast se pomocí kurzorových kláves může dělit na sloupce či řádky a do takto automaticky vytvořených rámečků se vloží fotky. Nově umí InDesign automaticky měnit mezery mezi objekty: představte si, že označíte pět fotek vedle sebe, které jsou od sebe vzdálené 5 mm. Jakmile objekty označíte a změníte celkovou šířku, fotky se roztáhnou změní se jim proporce. InDesign nyní umožňuje, aby se plynule roztahovaly mezery mezi objekty, kterým se nemění proporce.
Práce s mezerou mezi objekty
Velmi zajímavou změnou je nové chápání mezery mezi dvěma objekty. Zatím co dosud se v InDesignu pracovalo pouze s objekty, nyní lze pomocí nového nástroje manipulovat i mezerou mezi nimi. Máte-li např. v dokumentu čtyři fotografie umístěné po dvojicích nad sebou s mezerou mezi řádky 5 mm a stejnou mezerou mezi sloupci, pomocí nástroje na práci s mezerou můžete bleskově posunout mezeru mezi sloupci o několik centimetrů doleva. Mezera zůstane široká 5 mm, levý sloupec se zúží a pravý rozšíří. Funkce umožňuje aplikovat změnu mezer jak na všechny objekty v rámci daného sloupce, tak jen na objekty v jednom řádku. Jsem zvědavý, nakolik se tento nový koncept ovládání mezi uživateli ujme.
Živé rohy
Populární zaoblování rohů umí InDesign CS5 nastavit velmi intuitivně, a to dokonce pro každý roh zvlášť. Škoda, že tato funkce nepřišla o 10 let dříve, kdy byly kulaté rohy tak populární…
Nových funkcí je samozřejmě mnohem více, popsal jsem jen ty, které mě zaujaly a které přijdou vhod při mé práci.
Ostatní aplikace CS5
Přestože jsem prošel všechny nové funkce většiny programů v balíku CS5, zaujaly mě jen některé. Pochopitelně to souvisí s tím, že primárně pracuji s InDesignem. Takže publikuji jen letmé první dojmy.
Photoshop přináší řadu nových funkcí týkajících se práce s 3D. Osobně mě také zaujalo automatické doplňování chybějících částí obrazu respektující okolí tohoto místa. Téměř automaticky lze z obrazů vymazat třeba dráty elektrického napětí nebo turistu, který se připletl do záběru. Jednodušší by mělo být i maskování složitých objektů.
Změny v Illustratoru mě příliš neoslovily vyjma vylepšené práce na úrovni jednotlivých pixelů. Dosud bylo vytváření grafických podkladů pro webové stránky dost komplikované, pokud jste chtěli mít kontrolu nad každým bodem obrazu. Illustrator CS5 by toto měl řešit.
V době psaní tohoto článku nebyly oficiálně na webu žádné veřejně dostupné informace o CS5, předpokládám ale, že nyní již vše najdete na webu www.adobe.com nebo www.adobe.cz. Můžete si též stáhnout leták (PDF 5 MB) shrnující nové funkce (v angličtině).
Vložit komentář
Další rubriky
Poslední články autora
- Mezinárodní přehlídka absolventských prací 2016 26. 10. 2016
- Vychází ročenka 365typo 2014–2015 10. 9. 2015
- 38. seminář UGD: Jacek Utko 1. 4. 2014
- Soutěž European Design Awards 2014 11. 2. 2014
- 34. seminář UGD: Jan Činčera – Obalový design 12. 11. 2013
Komentáře (5)
Včera jsem na to koukal a připadá mi celé CS5 jako docela povedený upgrade. Novinky InD jsou velmi slušné, jediný co mi trochu vrtá … je ta automatická instalace fontů. InD dokumenty měním s kolegy často, takže mi v systému budou zůstávat jejich písma? Protože jsem docela neorganizovanej (a na odinstalaci hned po použití dokumentu není vždy čas) nemám z toho úplně dobrej pocit. Jsem zvědavej co bych řekl nějaký případný kontrole “ to já ne, to InDesign“ :-)
Jinak mě tam drcala zaujal Falash — od dost lepší práce s písmenama a ten Flash Catalyst — možnost dělat nějaký základní věci bez kódování je fajn a i když beta verze je na funkce hodně chudá, myslím že by z toho v dalších verzích mohl vniknout slušnej nástroj.
13. 4. 2010, 10:44
… Aha, tak ty fonty se po zavření dokumentu odinstalujou.
13. 4. 2010, 14:39
No jsem take zvedav, co bude pri praci opravdovym pomocnikem a co jen funkci zabirajici v dialogovem okne misto… uprimne asi nejvice zatim ocenuji avizo, ze Illutrator bude lepe vybaven pro tvorbu webu, protoze mi prijde, ze ackoliv je u nas zvykem web davat do kupy ve Photoshopu, tak preci jen vektorove vyhlizejici weby maji cosi do sebe a je pravda, ze se lepe takovy design vytvari v Illustratoru…
15. 4. 2010, 10:59
Nadpisy přes více sloupců — nemohu nevzpomenout na program Corel Ventura, který tuhle funkci nabízel už před „řádkou“ let…
22. 4. 2010, 11:05
To think, I was cnouefsd a minute ago.
22. 6. 2011, 21:43