Konference

Konference Manipulace obrazem

V sobotu 6. listopadu proběhne v budově Univerzity Karlovy v Jinonicích konference na téma „Manipulace obrazem“. S příspěvky vystoupí teoretik umění a kurátor Ladislav Kesner, filozof a překladatel Miroslav Marcelli, multimediální umělec Federico Díaz a mnoho dalších.

Konference, pořádaná z iniciativy Studentského fóra při katedře Elektronické kultury a sémiotiky FHS, má za cíl propojit perspektivy různých akademických oborů v odpovědi na otázku: Jaké jsou důsledky možnosti manipulace digitálním obrazem?

Obrazy našemu každodennímu životu stále více dominují, nová média a technologie však zásadně proměňují jejich podstatu. Obraz ztrácí hmotný základ, stává se digitálním a otevírající se tak nové možnosti, jak s ním manipulovat. Vyvstávají proto otázky, zda ještě fotografii a dalším obrazům, které nás obklopují, důvěřujeme, do jaké míry manipulace obrazem ovlivňuje politiku a umění, a jaké pozitivní a negativní vlivy to má na současnou společnost. O těchto tématech je třeba začít diskutovat a konference „Manipulace obrazem“ k tomu má přispět.

Konferenci „Manipulace obrazem“ pořádá nově vzniklé Studentské fórum při EKS FHS. Cílem Fóra je podnítit akademickou diskusi nad současnými tématy a problémy v oblasti médií a vizuální kultury. V centru zájmu stojí otázka: Jak mohou filosofické, sémiotické a kulturální perspektivy přispět k pochopení současného světa? Jaké fenomény našeho každodenního života nás ovlivňují a formují – a přesto je často nedokážeme plně rozlišit?

studentske-forum-eks.blogspot.com

18. 10. 2010 Filip Blažek
Sdílet na Twitter   Sdílet na Facebook   Sdílet na Del.icio.us

Komentáře (4)

Pro pána! Často mi připadá, že mnozí kritici manipulace s obrazem spadli z višně, případně nechápou podstatu fotografie. To, že fotografie nemusí ukazovat skutečnost, ale ukazuje třeba i její opak, naplno využívaly všemožné režimy počínaje Sovětským svazem už od dvacátých let 20. století. Uvědomují si tito kritici, že největší manipulací s realitou je výběr tématu a kompozice čili samotná podstata fotografie? Digitální manipulace se snímkem je hodně chudý příbuzný…

Petr Lobaz
18. 10. 2010, 14:58

Dobrý den,

přijďte se přesvědčit a zeptat se oněch „kritiků“ (na všichni chápou manipulaci obrazem výhradně negativně), o nichž píšete, osobně. Prostor v rámci společné panelové diskuze jistě bude. Možná budete sám překvapen, s kolika různými způsoby a přístupy k digitálnímu obrazu (zahrnuta i fotografie) se na konferenci setkáte.

Studentské fórum EKS studentske-forum-eks.blogspot.cz
20. 10. 2010, 21:09

Dobrý den, o této konferenci jsem se dočetl náhodou na Novinkách.cz v pátek večer před konáním akce a přijde mi trochu škoda, že jste ji nepropagovali na místech určených pro zainteresované. Například já osobně studuji doktorské studium Vizuální komunikace na UJEP v Ústí nad Labem, kde se těmito otázkami podrobně zabýváme, ale nevím o tom, že bychom dostali nějaké pozvání. Nevím jestli je to „nezatloukla“ škola (jsem teď dlouhodobě v zahraničí), ale myslím, že by mi o tom řekli. Doufám, že bude konference ke shlédnutí alespoň na internetu. Předem díky, pavel matela

Pavel Matela pavelmatela.com
5. 11. 2010, 23:50

Dobrý večer, na stránke http://www.studentske-forum-eks.blogspot.com/ píšete, že z tejto konferencie sa pripravujete zborník. Je to pravda? Kedy by asi mohol byť dokončený? Téma ma veľmi zaujíma, ale žiaľ som sa o tejto zaujímavej akcii dozvedela až teraz. Ďakujem za odpoveď, s pozdravom Marcela Tóthová

Marcela Tóthová
12. 1. 2011, 22:33

Vložit komentář
Autor

Filip Blažek

Spoluzakladatel časopisu TYPO, grafický designér ve studiu Designiq, pedagog, spoluautor knihy Praktická typografie.