Konference ATypI – den druhý
Počasí v Mexico City je monotónní, každý den aspoň jeden pořádný déšť. Dnes alespoň nepršelo cestou na oběd… Konference ATypI pokračovala druhým dnem další smrští přednášek. Velký úspěch měla například prezentace o písmenu ñ José Scaglioneho a Andreu Baliuse, jejíž tištěnou podobu jsme otiskli v TYPO č. 32. A co dalšího bylo k vidění?
Druhý den začal přednáškou Davida Shieldse, který představil rozsáhlou sbírku dřevěných liter Rob Roy Kelly American Wood Type Collection. Kolekce téměř 150 různých písem pochází z let 1828 až 1900 a je pečlivě utříděna a zdigitalizována. Potěšit krásou starých liter, všemi těmi toskánkami, italienkami či egyptienkami, se můžete na přehledném webu projektu v rámci The University of Texas at Austin.
Fabio Haag zastupuje v Brazílii společnost Dalton Maag (!), globální společnost, která poskytuje služby spojené s tvorbou a úpravou fontů. Haagova krátká přednáška byla určena hlavně studentům, které se snažil motivovat a ukázat jim, že se lze i v zemi bez hlubší typografické tradice úspěšně živit tvorbou písma. Bohužel však v sále příliš mnoho studentů nebylo, ač se jich zaregistrovalo několik desítek. (O čemž svědčí hromady nevyzvednutných visaček u vchodu do sálu.)
Vrcholem druhého dne pro mě byla přednáška Gabriela Martíneze Meaveho, který se zamýšlel nad obecnými otázkami globalizaci a nad tím, je-li tento proces spravedlivý. Meave upozornil, že každý globální fenomén byl nejprve lokální: latinka byla zprvu písmem římským, než se stala dominantním typem písma, které v Latinské Americe převálcovalo všechny lokální formy psaní, neboť „písmena jsou zbraně, krásné zbraně.“
Meave na konferenci AtypI Mexico – Tipocracia / Henrique Nardi – Vimeo.
Přednášek bylo ovšem mnohem víc, některé zajímavé, jiné méně, tak už to bývá. Ještě kdyby někteří spíkři dokázali promítat své slajdy ve správném poměru stran, abychom se při přednáškách o čitelnosti nemuseli dívat na deformované litery…
Fotky z konference najdete na Flickru, drobné postřehy a komentáře na Twitteru. Mnohem detailnější článek o podnětných a inspirativních myšlenkách, které zde zazněly, přineseme v TYPO č. 38.
Vložit komentář
Další rubriky
Poslední články autora
- Mezinárodní přehlídka absolventských prací 2016 26. 10. 2016
- Vychází ročenka 365typo 2014–2015 10. 9. 2015
- 38. seminář UGD: Jacek Utko 1. 4. 2014
- Soutěž European Design Awards 2014 11. 2. 2014
- 34. seminář UGD: Jan Činčera – Obalový design 12. 11. 2013
Komentáře (0)