Písmo

Google se zbláznil: paskvil zvaný Roboto

Google představil nový font Roboto, který se má stát nedílnou součástí operačního systému Android 4. Font je nepovedený a nedodělaný zmetek. Podívejte se na výběr chyb a nesmyslů v tomto fontu.

Nízká kvalita fontu vynikne zejména ve srovnání s písmem Droid Sans, které se dosud používalo v přístrojích s operačním systémem Android (písmo navrhl Steve Matteson z Ascender Corporation). Roboto vytvořil typograf Christian Robertson.

Z typografického hlediska je font nesourodou směsicí protichůdných kresebných principů. Jako by autor poskládal font z Helvetiky, Universu, Myriadu, DINu a Ronnie, jak trefně poukazuje Stephen Coles v článku Roboto is a Four-headed Frankenfont na serveru Typographica. Budiž, to je věc vkusu či názoru autora.

Vizuální komentář Stephena Colese k písmu Roboto. Zdroj: Typographica.org

Font však obsahuje i naprosté nesmysly, chyby, které nelze omluvit estetickým názorem, zde je výčet těch, kterých jsem si všiml nebo na něž upozornili čtenáři v diskusích na internetu. ČERNĚ je písmo Roboto, ŠEDĚ písmo Droid Sans.

Písmo Roboto najdete ke stažení například zde.

Akcenty

Font má pěkně hnusné a ledabyle provedené akcenty, ale v jednom se jedná o unikát: autor zřejmě nevěděl, jak naložit s vertikálním háčkem u českých a slovenských znaků ď, ť, ľ a Ľ, a tak zvolil neotřelou cestu: prostě tuto diakritiku vynechal.

caron

Velmi kuriózní řešení zvolil autor pro tzv. ogonek, diakritické znaménko používané např. v Polsku a Litvě pod samohláskami. Ogonek bývá oblý a plynule navazuje na písmeno, jako tomu je u fontu Droid Sans; Roboto má ogonky zcela absurdní, zdráhající se popisu.

ogonek

Aby toho nebylo málo, porovnejte následující znaky s korektním řešením v písmu Droid.

glyphs

Azbuka

Na první pohled se mi zdá azbuka proporčně poněkud nevyvážená. Všiml jsem si také nestejné úrovně u spodních dotahů písmen щд, nejednotné výše středního tahu u ukrajinského є nebo absurdního posunutí vodorovného tahu u tvrdého znaku ъ.

cyrillic

Malé kapitálky

Aby té arogance vůči cizím jazykům nebylo málo, vynechal autor všechny akcentované znaky u malých kapitálek. Výsledek je legrační. (Droid Sans malé kapitálky neobsahuje.)

smallcaps

Kerning

Nestudoval jsem kerning detailně, ale všiml jsem si, že ve fontu zcela chybí kerning akcentovaných znaků (podobně jako u fontu Arial).

kerning-lat

V azbuce sice nějaké kerningové páry jsou, ale namátkou vyzkoušené dvojice ГА či ТД chybí.

kerning-cyr

Řečtina

Řecky neumím, ale jedno vím, akcent tonos se neumisťuje nad písmeno, ale nalevo od něj – jako u písma Droid Sans.

greek-tonos

Řazení glyfů

Glyfy jsou ve fontu seřazeny velmi nahodile, azbuka je roztříštěná na různých místech, najít konkrétní znak je velmi obtížné. Velká písmena řecké alfabety začínají gamou, cyrilice začíná srbským Ђ. Řazení glyfů sice (většinou) neovlivňuje funkčnost fontu, ale je známkou profesionality autora.

sorting

Otázka je, proč Google náhle opustil písmo Droid, na které byl tak pyšný (ostatně písmo Droid zevrubně představili na konferenci ATypI v Reykjavíku jeho tvůrci), a proč si jako náhradu zvolil nepovedený paskvil. Osobně jsem přesvědčen, že jde o očividné šlápnutí vedle a že Roboto brzy zmizí ze scény. Otázka je, jestli se vrátí Droid Sans nebo jiné kvalitní písmo.

22. 10. 2011 Filip Blažek
Sdílet na Twitter   Sdílet na Facebook   Sdílet na Del.icio.us

Komentáře (10)

Velice zajímavý článek, jen ta poslední věta nedává smysl, vypadlo tam slovo či dvě ;)

honza pochlubtese.cz
22. 10. 2011, 14:47

Díky, opraveno.

Filip Blažek designiq.cz
22. 10. 2011, 15:04

Thanks Filip, I agree with all of your comments. I’ve posted a link to a Google-auto-translated version of this post to the Typographica thread along with my own comments: http://typographica.org/2011/on-typography/roboto-typeface-is-a-four-headed-frankenstein/

Adam Twardoch
24. 10. 2011, 10:19

Souhlasím s tím co jsi napsal, ještě bych přidal pár chyb (různá šířka a výška čar, krásně vidět např. u malého a velkého L atp.). Ovšem osobně to beru jako betu — Roboto ještě nevyšlo — Ice Cream je zatím jen na zařízeních, která se ještě neprodávají a nepochybuji, že nejpozději v okamžiku zahájení prodeje v Evropských zemích budou mít jejich fonty dořešené — ostatně prakticky každý výrobce každého zařízení měl problém s češtinou (a.j.) u prvních verzí všech či většiny svých fontů.
Co se týče toho proč Roboto — já to pochopil tak, že nové písmo je optimalizované pro displeje nových android mobilů, tj. počítají s jeho specifickou hustotou pixelů, s jejich většinově AMOLED displeji atd. Tj. že by při definované velikosti a kerningu neměly být rozpité ale měly by přesně lícovat s mřížkou a tudíž by měly vypadat lépe, stejně široké a měly by být lépe čitelné. Ale to se na displeji notebooku s jiným typem, rozlišením, hustotou, velikostí fontů atd. porovnává blbě.

Tomáš Kapler seo-konzultant.cz
24. 10. 2011, 13:28

Musím se smát, když čtu či poslouchám rádoby by umělce a grafiky. Na co si tu hrajete pánové???

kkk
27. 10. 2011, 11:13

Krásný, děkuju.

Marek Prchal mediar.cz
27. 10. 2011, 18:03

Také doufám, že je to zatím jen Beta, kam by jinak zmizel běžný profesionalismus Googlu… No, uvidíme na displejích „Androidů“…

Marek Pterů
4. 11. 2011, 12:31

Here is the same text in French and Polish.

Petites capitalisations
Pour l’arrogance à l’égard des langues étrangères ne suffisait pas, l’auteur raté tous les caractères accentués dans les petites capitalisations. Le résultat est drôle. (Droid Sans n’inclut pas les petites capitalisations.)

Obejmuje kapitaliki
Wobec arogancji wobec obcych było mało, autor pominął wszystkie znaki akcentowane w małych czapki. Rezultatem jest zabawne. (Droid Sans nie obejmuje kapitaliki).

(The Polish language of Google Translate can be such a punctuation-missed language.)

Tae
7. 2. 2013, 18:00

Vložit komentář




Autor

Filip Blažek

Spoluzakladatel časopisu TYPO, grafický designér ve studiu Designiq, pedagog, spoluautor knihy Praktická typografie.