Chceme tvoje písma! Projekt Typo 9010
Chystá se obsáhlá publikace České digitalizované písmo 1990–2010, která se bude věnovat období „digitálního“ písma v Čechách. Nastíní, jak se formovalo a jak vypadá současné české písmo a typografie. Pošlete ukázky svých digitálních písem, ať je kolekce kompletní.
V rámci ateliéru Tvorba písma a typografie na VŠUP se studenti pod vedením Tomáše Brousila, Karla Halouna a Luboše Drtiny věnují mapování českého digitalizovaného písma už od listopadu 2011. Vzniká tak projekt České digitalizované písmo 1990–2010, který dokumentuje, co se událo za posledních 20 let na české scéně písmového designu. Jednou z částí projektu je cyklus přednášek zaměřený na obor typografie a tvorby písma, který probíhá od října 2011 v prostorách galerie Tranzitdisplay v Praze.
Publikace bude mít jak teoretickou, tak vizuální část. Období posledních dvaceti let kriticky zpracují čeští typografové Jan Solpera, František Štorm a Karel Haloun. Teoretický text bude zahrnovat cca 30 stran, veškeré texty budou přeloženy do angličtiny. Vizuální část bude představovat jednotlivé fonty s autorskými popisy, součástí bude i představení jednotlivých autorů.
Publikace se zaměří výhradně na digitalizované písmo – fonty. Nastíní, jak se formovalo a jak vypadá současné české písmo a typografie. Ukáže, jaký vliv měla na designéry přeměna z fotosazby na počítače či na dotykové retinové displaye. Výsledná kniha vytvoří důležitou zpětnou vazbou i inspirační zdroj do budoucna pro grafiky a typografické nadšence. Žádná publikace mapující toto téma nebyla dosud u nás vydána.
V knize budou prezentována jak písma, které lze běžně koupit, tak písma skoro neznámá – převážně písma studentů, která byla prezentována třeba jen v rámci výstav klauzurních prací a pak schována zpět do šuplíku. Právě i tato písma je potřeba znovuobjevit a ukázat široké veřejnosti.
Pokud jste se v letech 1990–2010 zabývali písmem a nějaké digitálně vytvořili, chceme vás pozvat do projektu Typo9010, a vyzvat vás, abyste vyplnili dotazníky a poslali ukázky svých písem.
Aby vaše písmo bylo zařazeno do knihy, je nezbytné poslat Vaše písmo v digitální podobě a vyplnit přihlášku a připravené layouty. Připraveny jsou formuláře se šablonami, které usnadní vyplňování požadovaných informací a zabezpečí, aby podklady byly perfektní. Všechny důležité dokumenty jsou připraveny ke stažení na webových stránkách www.typo9010.cz. Doplňuje je také návod – informační dokument, který obsahuje popis jak správně vyplnit připravené šablony.
Vložit komentář
Další rubriky
Poslední články autora
- Mezinárodní přehlídka absolventských prací 2016 26. 10. 2016
- Vychází ročenka 365typo 2014–2015 10. 9. 2015
- 38. seminář UGD: Jacek Utko 1. 4. 2014
- Soutěž European Design Awards 2014 11. 2. 2014
- 34. seminář UGD: Jan Činčera – Obalový design 12. 11. 2013
Komentáře (0)