Vzdělávání

29. seminář UGD: Písma pro web

David Březina se ve svém semináři v Hubu Praha zaměří na použití písem na webu. Poradí, jak vybrat vhodné písmo optimalizované pro zobrazení na displeji počítače, telefonu či tabletu. Vysvětlí, jak fungují komerční služby pro webové fonty a jaké jsou alternativní možnosti. Akce se koná 25. února od 19 hodin.

Seminář je určen designérům webových stránek, kterým leží na srdci kvalitní typografie, ale i autorům písem, kteří by chtěli zpřístupnit své fonty webdesignérům. Posluchači se dozví, jak technologie webových fontů funguje, jaké jsou její výhody a nevýhody, v čem spočívá tajemství kvalitního písma pro web i to, kolik stojí licence pro webové fonty. David popíše i princip fungování známých serverů s nabídkou písem pro web, jako jsou TypeKit, MyFonts nebo Google Web Fonts a objasní, jak najít webové fonty s podporou češtiny.

SkolarDevanagari_slide_1[1]

„Mnoho designérů si myslí, že písmo je plné nepodstatných detailů. To je ovšem omyl. Detaily je přímo přecpáno! A velmi podstatnými! Každá jedna litera zpřístupňuje text návštěvníkům webu, což je nakonec to nejdůležitější,“ říká David. A dodává: „Možnosti použití písem na webu se slibně rozšiřují, ale webdesigneři a písmaři se až se zpožděním učí, jak písma na webu správně používat a jak dosahovat lepší čitelnosti na obrazovce. Co znamená dnešní web pro písmo a co webové typografii chybí, aby se stala skutečně rovnocenným partnerem současné typografie tiskové?“

seminar_53[1]

David Březina je písmař a typograf, publicista a pedagog, ředitel písmolijny Rosetta a šéf přednáškového cyklu TypeTalks. Můžete ho znát jako oceněného autora písma Skolar. Kromě latinky zatím navrhl písma pro azbuku, řečtinu, gudžarátštinu, dévanágarí a nejrůznější rozšíření latinky.

HUB Praha, Drtinova 557/10, 1. patro, Praha 5 — Smíchov. Vstupné je 200 Kč, studenti 100 Kč (platí se při vstupu), členové UGD mají vstup zdarma. Prosíme, rezervujte si místo prostřednictvím formuláře na webu UGD, pomůžete nám zajistit dostatečný počet míst k sezení.

Tento seminář bude audiovizuálně zaznamenáván a záznam bude poskytnut široké veřejnosti prostřednictvím internetu. Všichni účastníci jsou si vědomi toho, že jejich tvář i hlas se mohou objevit na záznamu a svou účastí dávají souhlas se zveřejněním.

Seminář pořádají Unie grafického designu a Hub Praha.
http://prague.the-hub.net/public/spaces.html
http://www.uniegd.cz/seminare

18. 2. 2013 Filip Blažek
Sdílet na Twitter   Sdílet na Facebook   Sdílet na Del.icio.us

Komentáře (0)

Vložit komentář
Autor

Filip Blažek

Spoluzakladatel časopisu TYPO, grafický designér ve studiu Designiq, pedagog, spoluautor knihy Praktická typografie.