Graphic Design… Future…
Redakce Typo.cz poskytla prostor docentu Jiřímu Eliškovi z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, který představuje doktorský studijní program pro umělecké obory a vybízí ke studiu zájemce z řad grafických designérů.
…někdy v budoucnosti – at some time in the future… ( slovník – seznam.cz)
Každý, kdo se pohybuje na minovém poli vizuální komunikace, ví, že grafický(cká) designér(ka) musí zvládat profesní přesahy do jiných oborů, že musí nalézat originální, identická, logická, srozumitelná a komunikativní řešení, znovu a znovu řešit vztahy obsahu a formy. Také reagovat na technologické proměny oboru, který je i tak dost složitý a neustále se proměňuje, a to velmi rychle. Přitom všem ale podstata práce grafika zůstává stejná (vizualizace informací grafickými prostředky).
Logická úvaha pro fázi – studium oboru GD. Jaký má být obsah výuky budoucích profesionálů GD? Tušíme, do čeho doroste student grafického designu a vizuální komunikace, až se stane absolventem? Jak bude reálně vypadat obor GD za pět let? Kam se posune dnešni pozice Augmented Reality, Computer Typography, HTML5, aplikací pro čtečky, tablety a chytré telefony? Co se stane s principy informačního a komunikačního designu, web designu, s typy a druhy nosičů a s marketingem?
Aby se grafický design vyvíjel, potřebuje teoretickou reflexi. Všude ve světě významné a tvůrčí osobnosti GD přednáší na univerzitách, sympoziích, realizují workshopy, semináře a vydatně publikují. Teoretické analýzy a vize GD jsou u nás spíše výjimečnou aktivitou několika osobností. Zkrátka, slogan „nejsou lidi“ funguje.
Dva roky je na Fakultě multimedálních komunikací (UTB ve Zlíně) akreditován doktorský studijní program pro umělecké obory s ojedinělou možností kombinovat teorii s praktickým uměleckým výkonem. Hledáme absolventy, grafiky, lidi s praxí v „terénu“, kteří by chtěli v Ateliéru Grafický design tři roky studovat (získat titul PhD.) k tomu několik hodin týdně externě učit (přednášet a komunikovat) a kteří by, časem, převzali odpovědnost za ateliér, jeho koncepci, obsah a výuku na plný úvazek (kontinuita je na vysoké škole důležitější než si myslí leckterý manager či byrokratický boss). Týká se to i absoloventů uměnovědných studií filosofických fakult. Současný, živý, aktuální stav grafického designu skoro žádný z „kunsthistoriků“ neřeší. Samozvaných kritiků je plný facebook, ale specializovaný, na současný GD zaměřený teoretik, jednoduše zatím není k mání.
Takže nabízíme otevřený prostor pro dva až tři nadšené a zaujaté lidi s preferencemi které jsem tu popsal, kteří vidí a tuší, co ostatní zatím ne. (Pozn.: nejde o konkurs podobný tomu, co předvedl Philippe Starck v dokumentu BBC).
doc. Jiří Eliška
dr. ak. soch. Rostislav Illík
Komentáře (0)