Výstavy a přehlídky

DATA DESIGN: Definice, otevřenost, srozumitelnost

Co jsou data? Co znamenají pro společnost, pro média a designéry? Jak s nimi pracovat? Jak správně číst koláčové grafy? A jak se dá lhát skrze statistiky?

Vizualizace a interpretace dat jsou fenoménem současné vizuální kultury. Slouží jako nástroj hledání odpovědí na složité i jednodušší otázky. Výstava zkoumá metody práce s daty, které se využívají v médiích a ve státní správě. Prostorová instalace spojuje obraz, text, interaktivní prvky a hravě pojaté exponáty. Ty vtáhnou návštěvníky do samotného vytváření i interpretace dat. Součástí expozice je také knihovna, naplněná důležitými texty a odbornými články, které téma výstavy umožní poznat do hloubky.

20775-pozvanka-datadesign

Výstava by měla zvýšit schopnosti kritického náhledu na vizualizaci dat a vytvořit povědomí o provázanosti oborů statistiky, médií a grafického designu.

Projekt zahájila moderovaná diskuse odborníků, které se zúčastnili datoví novináři Petr KočíJan Cibulka, grafický designér Richard Jaroš, datový analytik Kamil Gregor, teoretici Pavla PauknerováTomáš Marek, kurátoři výstavy Filip DědicJana Mattas Horáčková.

Výsledky odborné diskuse i výsledky interaktivní výstavy budou shrnuty v doprovodné publikaci, doplněné o texty, odkazy na užitečné nástroje a metody. Sborník bude návštěvníkům zdarma k dispozici na výstavě a v elektronické verzi ke stažení prostřednictvím webu CZECHDESIGN.CZ.

Kurátorem a koordinátorem výstavy je Filip Dědic – student dějin a teorie designu na UMPRUM v Praze, který se dlouhodobě zabývá zkoumáním souvislostí mezi designem, technickými obory a současnou kulturou.

Vernisáž výstavy se koná 2. prosince 2014 v 18:00. FB event zde


29. 11. 2014 Adam Piškula
Sdílet na Twitter   Sdílet na Facebook   Sdílet na Del.icio.us

Komentáře (2)

Bude součástí výstavy i nahlédnutí do webdesignu? Případně intranetových aplikací s vizualizací dat?

Ivo K ivokylian.cz
29. 12. 2014, 00:15

Zdravím, výstava je stále k vidění do 20. března u nás v CZECHDESIGNU. Chystá se i doprovodný program, sledujte náš FB profil i web.

Adam Piškula
14. 2. 2015, 16:46

Vložit komentář